Badania termowizyjne – straty energii

Badanie termowizyjne – jak wyrażamy straty energii

Badanie termowizyjne a straty energii. Współczynnik przenikania ciepła będę oznaczał symbolem U, jest w układzie SI wyrażany jako liczba Watów traconych na obszarze jednego metra kwadratowego powierzchni przy różnicy jednego stopnia Kelvina (zamiennie można używać Celsjusza bo i tak różnica między temperaturą wejścia i wyjścia jest taka sama). Im wyższy współczynnik przenikania ciepła tym gorzej dla naszego portfela. Za pomocą badań termowizyjnych jesteśmy w stanie oszacować straty jakie może generować budynek. Termografia czyli w praktyce badania termowizyjne jest więc najlepszym rozwiązaniem jeśli zamierzamy kupić mieszkanie/budynek/hale produkcyjną – wszystko to co będziemy ogrzewać do wysokich temperatur(np.35stC halę z kurczakami) /bardzo długo (np. 35 lat dom jednorodzinny)/bardzo duże(np 10000m3 galerii handlowej).

Badanie Termowizyjne || Kraków
BATlab – badanie termowizyjne domu jednorodzinnego

Jak wysokie straty materialne bez badań termowizyjnych?

Nie wykonując badań termowizyjnych w budownictwie narażamy się na ogromne straty materialne. Być może nawet 40% pieniędzy jakie wydajemy na ogrzewanie moglibyśmy zaoszczędzić i wydać na wakacje lub inne przyjemności. Jeśli nie jesteśmy w stanie zlokalizować źródła wycieku benzyny lub oleju napędowego z naszego samochodu to w  ciągu kilku godzin dzwonimy do mechanika a po kilku dniach sprawa jest załatwiona. Licząc, że na samochód wydajemy przynajmniej tyle samo co na ogrzewanie budynku w okresie jesienno-wiosennym, można spokojnie rzec iż jesteśmy ślepi. Nie jest to jednak prawdą gdyż w porównaniu brakuje jednego ważnego sprzętu/umiejętności. Jeśli z baku nam wycieka paliwo to widzimy, słyszymy lub czujemy paliwo, jeśli z domu nam ucieka ciepło to tylko więcej płacimy i czujemy się mniej komfortowo. Kamera termowizyjna to taki słuch, węch i wzrok w jednym jeśli chodzi o diagnostykę budynków.

Badanie Termowizyjne || KrakówPhoto credit: ruurmo / Foter / CC BY-SA

Jak zacząć oszczędzać na ogrzewaniu?

Pierwszy krok to zamówienie jakościowych badań termowizyjnych czyli szukania dziury w całym. Dosłownie dziury, gdyż identycznie kamera obrazuje wyciek ciepła z budynku w postaci mostków cieplnych. Gdy już operator kamery znajdzie nasz problem i zaleci rozwiązanie to wystarczy wybrać te które w naszej sytuacji jest najbardziej atrakcyjne. Po wykonaniu usługi przez ekipę budowlaną dobrze jest skontrolować ich pracę raz jeszcze. Teraz mamy dwie opcje albo zamówić kolejne badania kamerą termowizyjną albo zdać się na własny instynkt i wypożyczyć kamerę termowizyjną (wiemy już gdzie szukać problemu i nie musimy znać nawet podstaw techniki badań termowizyjnych). Oczywiście, my polecamy oba rozwiązania bo mają swoje unikalne zalety.

Jeśli wypożyczysz kamerę termowizyjną przez firmę BATlab otrzymasz szybkie i wystarczające szkolenie z obsługi kamery termowizyjnej.

Badanie Termowizyjne || KrakówPhoto credit: State Farm / Foter / CC BY

Skuteczność użycia kamery termowizyjnej

Termowizja to od kilkudziesięciu lat najskuteczniejsza metoda lokalizacji defektów ocieplenia i występowania mostków cieplnych. Warto też ją zastosować przy lokalizacji wycieków, usterek w instalacji elektrycznej, nadchodzących problemów przy przegrzewających się elementach linii produkcyjnej bądź przy zawilgoceniu przegród. W trakcie prowadzenia badań termowizyjnych nic nie kujemy, nic nie zalewamy, nie czekamy więcej jak kilka sekund na możliwość wykonania badań termowizyjnych – raj dla wszystkich którzy doświadczyli skuwania płytek w całej łazience podczas lokalizowania wycieków.

Badanie Termowizyjne || Kraków

Photo credit: stevendepolo / Foter / CC BY

Badanie W Krakowie na Wawelu

Dodaj komentarz