Pierwszy wpis

Historia Termowizji i Badań Termowizyjnych

Historia Termowizji w Polsce. Po raz pierwszy badania termowizyjne w Polsce rozpoczęto blisko 45 lat temu czyli w okolicach 1970r. Budownictwo w Polsce czekało 10 lat na rewolucję, gdyż tyle czasu zajęło zastosowanie kamer termowizyjnych  w Polskim budownictwie od momentu ich powstania. Wszystko zapoczątkowali panowie Per Lindberg i Hans Malmberg dając początek kontroli jakości ocieplenia budynków (Termowizja w budownictwie).

Termowizji || Kraków

Pierwsze kamery termowizyjne

Kamery termowizyjne z dawnych lat to np. AGA Thermovision 780 Scanner z oddzielnym obiektywem, zasilaczem, ekranem, wózkiem transportowym, statywem, mnóstwem kabli i pokręteł. Do dziś dnia można takie cuda techniki spotkać do kupienia. Praca kamerami jak AGA daleko odbiega od tego do czego przyzwyczaiła nas firma Flir, Testo czy  Fluke. Do kamery starego typu trzeba mieć podłączony dosyć duży akumulator który z racji wagi nie da się nosić przez dłuższy czas. Słowem, do niczego nam się to nie przyda chyba, że planujemy prowadzić wykłady na Politechnice (Termowizja czyli kamera wielkości lodówki).

Termowizji || Kraków

Rewolucja w termowizji czyli FPA

Dzięki rozwojowi techniki i latom pracy nad topornymi i ciężkimi kamerami termowizyjnymi doszło do rewolucji. Dokładnie ciężko sprecyzować czas wymyślenia technologi FPA gdyż technika ta była wcześniej stosowana przez wojsko, udostępnili nowy typ kamer dopiero pod koniec lat 80tych. Kamera termowizyjna od tej pory nie tylko mieściła się w dłoni ale i pozyskiwała dla nas dokładniejszy obraz (skok technologiczny można porównać tylko do sytuacji w której akumulator samochodowy byłby rozmiaru tego z komórki a ilość energii elektrycznej akumulowanej zwiększyła by się kilkunastokrotnie). Nasza wypożyczalnia kamer termowizyjnych właśnie takie kamery proponuje – najnowsze i najlepsze;) Równolegle do kamer termowizyjnych na który bardzo wąska publika doktorów i zapaleńców zwracała uwagę rozwijała się technika komputerowa. Pozwoliło to na eksportowanie obrazów z kamer termowizyjnych do PCtów i obróbkę w programach np. Quick Report czy już dziś popularny kombajn Flir Tool, ale o tym innym razem – kiedy będzie wpis o szkoleniach z badań termowizyjnych (Termowizja – rewolucja jak z Telefonami komórkowymi)

Termowizji || Kraków
Badania Termowizyjne w Przemyśle

Termowizja – materiały jakie będę udostępniał

Oczywiście w ramach bloga o kamerach termowizyjnych będę udostępniał mnóstwo wyników swojej pracy – Termogramów. Ma to na celu zwiększyć Waszą świadomość na temat pieniędzy jakie uciekają z Waszego portfela każdego zimowego dnia przez ogrzewanie. Dla bogatych straty są jak zwykle dużo większe gdyż izolacja działa w dwie strony czyli zwiększa sprawność klimatyzacji lub znacząco eliminuje jej zbawienny dla samopoczucia wpływ w upalne popołudnie (Termowizja – jeden termogram wart więcej niż 1000 słów).

Termowizji || Kraków

UKTA

lancaster.ac.uk

infratec

Dodaj komentarz