Certyfikat Energetyczny

Certyfikat Energetyczny || Opis

Rodzaj i zakres usługi Cennik

Certyfikat Energetyczny, Świadectwo Energetyczne
Certyfikat Energetyczny, Świadectwo Energetyczne
Dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny
300zł
Budynek wielorodzinny, biurowiec lub magazyn.
550zł
Przedstawione informacje nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego

 

 

BATlab – Badania i Analizy Techniczne.

tel. 799 465 427

email: kontakt@batlab.pl

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (potocznie zwane certyfikat energetyczny) – termin wprowadzony został w polskim ustawodawstwie z dniem 1 stycznia 2009 r. jako wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącej jakości energetycznej budynków.Certyfikat Energetyczny to dokument świadczący o energochłonności budynku, można to porównać do klasy energetycznej lodówki, pralki czy innego sprzętu AGD.

Dokument w założeniu miał spełniać rolę paszportu energetycznego, np. w sytuacji gdy chcemy zakupić budynek możemy sprawdzić jego paszport energetyczny i tym samym jesteśmy w stanie określić jak duże będą koszty eksploatacji budynku. Genialna idea jednak spaliła jak zwykle na panewce i od początku nie spełniała swej roli gdyż certyfikator energetyczny mógł zbyt wiele zakładać od własnego widzi mi się co w konsekwencji spowodowało tworzenie certyfikatów energetycznych na zlecenie. Wraz z zmianami systematycznie wprowadzanymi przez Ministra Infrastruktury certyfikaty powoli zbliżają się przydatnością do ich genezy.

Oficjalnie celem Certyfikatu energetycznego jest wypromowanie poprawy efektywności energetycznej budynku we Wspólnocie Europejskiej, biorąc pod uwagę zewnętrzne i wewnętrzne warunki budynku i opłacalność przedsięwzięć. Metodologię obliczania świadectw wprowadza Rozporządzenie z dnia 2 lipca 2014 r. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat.

Nie należy mylić sprawdzenia charakterystyki energetycznej budynku czyli certyfikatu energetycznego z audytem energetycznym – zdarza się to notorycznie tak i wśród zainteresowanych jak i u osób zajmujących się tematem fizyki budowli hobbistycznie. Oba dokumenty wynikają z odmiennych aktów prawnych i są dla innych potrzeb.

Jeśli nadal masz wątpliwości na temat różnicy certyfikatu energetycznego i audytu energetycznego to przyjmij, że certyfikat to klasa energetyczna jak np. lodówka i wyznacza koszty eksploatacji a audyt energetyczny to biznesplan który proponuje najkorzystniejsze rozwiązania remontu budynku zwracając szczególną uwagę na stan obecny.

Wikipedia

Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków